Podsumowanie
Zasady zrównoważonych ubezpieczeń (PSI) mogą być przydatnym narzędziem dla spółek ubezpieczeniowych w procesie opracowywania i wdrażania strategii ESG (zawierają propozycję definicji zrównoważonych ubezpieczeń oraz szereg zasad, którymi można się kierować w ramach prowadzonej działalności). Istnieje także możliwość wdrożenia ich jako kodeksu dobrych praktyk. Spółki, które zobowiązały się do stosowania PSI, regularnie przedstawiają raporty z wdrożenia zasad. W tego typu ujawnieniach można odnaleźć przydatne informacje, ponieważ są one publikowane także przez szereg podmiotów działających w Unii Europejskiej, których dotyczą regulacje prawne mające zastosowanie także do polskich zakładów.
Artykuł został opublikowany w ramach cyklu "Zrównoważone ubezpieczenia" 12 września 2024 r. w Dzienniku Ubezpieczeniowym.
Wśród innych dobrych praktyk PSI wskazują m. in. opracowanie strategii ESG na poziomie zarządu, wdrożenie kwestii ESG do procesu inwestycyjnego, zintegrowanie kwestii ESG w procesie zarządzania ryzykiem, regularne ujawnienia i raportowanie kwestii ESG, zachęcanie klientów i dostawców do ujawnień ESG oraz wspieranie ich w tym procesie, likwidacja szkód biorąca pod uwagę kwestie ESG, uwzględnienie kwestii ESG w ramach rekrutacji i szkolenia pracowników (w szczególności działów sprzedaży i marketingu), promowanie wdrożenia kwestii ESG w sektorowych standardach etycznych.
Praktyczne wdrożenie PSI: proces doboru dostawców z uwzględnieniem ESG
Jedną z zasad wynikających z PSI jest uwzględnienie kwestii ESG w procesie doboru dostawców. To element, który w kontekście outsourcingu ubezpieczeniowego wdrożyło już wiele spółek. Dostawcy oceniani są z punktu widzenia kwestii ESG (m. in. wypełniają określone kwestionariusze oceny ESG) a spółki wdrażają procedury ich doboru z uwzględnieniem ESG oraz dodają odpowiednie postanowienia do umów. Brak spełnienia kryteriów ESG albo ich naruszenie może być zatem powodem braku nawiązania relacji umownej albo jej zakończenia.
Warto wspomnieć, że z punktu widzenia PSI pojęcie dostawców można rozumieć szerzej niż dostawców w ramach outsourcingu (np. jako pośredników działających na rzecz zakładów ubezpieczeń, czy też zarządzających funduszami inwestycyjnymi w ramach UFK). W tym szerszym zakresie na rynku ubezpieczeniowym odpowiednie procesy wdrożone są dużo rzadziej.
Inne zasady wynikające z PSI
Wśród innych dobrych praktyk PSI wskazują m. in. opracowanie strategii ESG na poziomie zarządu, wdrożenie kwestii ESG do procesu inwestycyjnego, zintegrowanie kwestii ESG w procesie zarządzania ryzykiem, regularne ujawnienia i raportowanie kwestii ESG, zachęcanie klientów i dostawców do ujawnień ESG oraz wspieranie ich w tym procesie, likwidacja szkód biorąca pod uwagę kwestie ESG, uwzględnienie kwestii ESG w ramach rekrutacji i szkolenia pracowników (w szczególności działów sprzedaży i marketingu), promowanie wdrożenia kwestii ESG w sektorowych standardach etycznych.
PSI obejmują cztery główne zasady, które są rozbite na mniejsze jednostki. Każda z PSI może być samodzielnie wykorzystana jako element przydatny w opracowaniu strategii ESG.
Cztery zasady zrównoważonych ubezpieczeń
PSI obejmują cztery główne zasady:
Zasada 1: Uwzględnianie w procesie decyzyjnym kwestii środowiskowych, społecznych oraz ładu korporacyjnego istotnych dla działalności ubezpieczeniowej.
Zasada 2: Podnoszenie świadomości w zakresie kwestii środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego, zarządzanie ryzykiem i rozwój innowacji – we współpracy z klientami i partnerami biznesowymi.
Zasada 3: Współpraca z rządami, regulatorami i innymi kluczowymi interesariuszami w celu promowania szeroko zakrojonych działań w społeczeństwie dotyczących kwestii środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego.
Zasada 4: Rozliczalność i transparentność zasad realizowana przez regularne publicznie ujawnianie postępu w ich wdrażaniu.
Zasady te są rozbite na mniejsze jednostki, z których każda może być samodzielnie wykorzystana jako element przydatny w opracowaniu strategii ESG.
prawo i zrównoważony rozwój dla ubezpieczeń
Zasady zrównoważonych ubezpieczeń (Principles of Sustainable Insurance) opracowane przez Inicjatywę Finansową Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP FI) to międzynarodowy kodeks dobrych praktyk, do którego stosowania dobrowolnie mogą zobowiązać się spółki ubezpieczeniowe.
Masz pytania dotyczące zrównoważonych ubezpieczeń? Napisz do mnie!
Choć w Polsce temat zrównoważonych ubezpieczeń jest nadal kwestią dosyć świeżą, to na forum międzynarodowym sektor ubezpieczeniowy zajmuje się nim od dłuższego czasu. Grupa robocza ds. ubezpieczeń w ramach Inicjatywy Finansowej Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP FI) już w 2009 r. opracowała raport nt. stanu zrównoważonych ubezpieczeń na świecie. Skutkiem raportu było m. in. przyjęcie przez UNEP FI w 2012 r. zasad zrównoważonych ubezpieczeń (Principles of Sustainable Insurance, PSI).
PSI to międzynarodowy kodeks dobrych praktyk, do którego stosowania dobrowolnie mogą zobowiązać się spółki ubezpieczeniowe. Zasady wynikające z PSI mogą z powodzeniem być wykorzystywane przez zakłady ubezpieczeń np. w ramach prac nad strategią zrównoważonego rozwoju.
Propozycja definicji zrównoważonych ubezpieczeń
Zgodnie z definicją PSI: Zrównoważone ubezpieczenia to strategiczne podejście, w którym wszystkie aktywności w ubezpieczeniowym łańcuchu wartości, włączając w to interakcje z interesariuszami, są podejmowane w sposób odpowiedzialny i ukierunkowany na przyszłość przez identyfikowanie, ocenianie, zarządzanie i monitorowanie ryzyka i możliwości związanych z kwestiami środowiskowymi, społecznymi i ładu korporacyjnego. Zrównoważone ubezpieczenia mają na celu ograniczenie ryzyka, rozwój innowacyjnych rozwiązań, poprawę wyników biznesowych i przyczynienie się do zrównoważonego rozwoju środowiskowego, społecznego i ekonomicznego.