Co dalej?

Co do tego, że SFDR wymaga zmian można się z ESA zgodzić. Od początku ta regulacja była nie do końca kompatybilna z otoczeniem regulacyjnym. Brakowało m. in. wiarygodnych informacji od spółek, w które fundusze inwestowały, jak też uregulowania kwestii taksonomicznych. Obecnie w wyniku wejścia w życie raportowania zrównoważonego rozwoju zgodnie z CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) i coraz bardziej rozbudowanej Taksonomii, to otoczenie zaczyna się do SFDR dostosowywać. Pytanie, czy teraz zmiany w SFDR za nim nadążą? To może być trudne a do tego czasu zapewne dziury będą łatać organy nadzoru (czego przykładem są m. in. wytyczne ESMA dot. nazewnictwa produktów).

Artykuł został opublikowany w ramach cyklu "Zrównoważone ubezpieczenia" 27 czerwca 2024 r. w Dzienniku Ubezpieczeniowym.

Produkty, które mają cechy związane ze zrównoważonym rozwojem, ale nie mogą zostać zakwalifikowane do dwóch pierwszych pierwszych kategorii będą mogły w ograniczonym zakresie korzystać z pojęć związanych z ESG oraz zrównoważonym rozwojem w nazwach i marketingu.

Produkty, które mają cechy związane ze zrównoważonym rozwojem

Produkty, które mają cechy związane ze zrównoważonym rozwojem, ale nie mogą zostać zakwalifikowane do dwóch pierwszych kategorii. Mają dotyczyć ich obowiązki w zakresie ujawnień na temat cech związanych ze zrównoważonym rozwojem w dokumentach regulacyjnych oraz ograniczenia korzystania z pojęć związanych z ESG oraz zrównoważonym rozwojem w nazwach i marketingu.

Produkty, które nie mają cech związanych ze zrównoważonym rozwojem

Tych produktów ma dotyczyć co najmniej obowiązek zamieszczenia zastrzeżenia w zakresie braku cech związanych ze zrównoważonym rozwojem (np. podobnego do tego z art. 7 Taksonomii). Ponadto, nie mogłyby one używać terminów związanych z ESG lub zrównoważonym rozwojem w nazwach i marketingu.

Produkty zrównoważone mają spełniać określony próg % inwestycji w aktywa zgodne z Taksonomią. Próg ten ma być dynamiczny (wzrastać wraz ze wzrostem liczby działalności zgodnych z Taksonomią).

Nowa klasyfikacja produktów w SFDR wg ESA

ESA proponuje zastąpienie obecnej klasyfikacji czterema nowymi kategoriami produktów: zrównoważonymi (sustainable product category), przejściowymi (transition product category), posiadającymi cechy zrównoważonego rozwoju oraz nieposiadającymi cech zrównoważonego rozwoju.

Produkty zrównoważone

Kategoria zastrzeżona dla produktów inwestujących w aktywa, które są zrównoważone środowiskowo lub społecznie. Produkty mają spełniać określony próg % inwestycji w aktywa zgodne z Taksonomią. Próg ten ma być dynamiczny (wzrastać wraz ze wzrostem liczby działalności zgodnych z Taksonomią). Z kolei te inwestycje w portfelu, które nie są zgodne z Taksonomią, miałyby co najmniej respektować zasadę DNSH (do no significant harm - zasada "nie czyń poważnych szkód" wynikająca m. in. z Taksonomii) oraz dobrego zarządzania. ESA proponuję ponadto rozbicie kategorii produktów zrównoważonych na dwie – środowiskową i społeczną, jeśli ta druga nie doczeka się pełnej regulacji w Taksonomii.

Produkty przejściowe

Produkty, których jeszcze nie można uznać za zrównoważone, ale które poprawiają swój poziom w zakresie zrównoważonego rozwoju w czasie i dążą do tego, aby stać się produktami zrównoważonymi. Ich strategie inwestycyjne miałyby opierać się na mieszance wskaźników KPI z Taksonomii odzwierciedlających stopniową poprawę inwestycji w zakresie zrównoważonego rozwoju. Warunkiem prawidłowego sprecyzowania tej kategorii powinno być m. in. określenie wskaźników do mierzenia postępów w zakresie zrównoważonego rozwoju. 

Sustainsurance | Prawo i zrównoważony rozwój dla ubezpieczeń

prawo i zrównoważony rozwój dla ubezpieczeń

Zgodnie z wytycznymi ESMA dotyczącymi używania w nazwach funduszy pojęć związanych z ESG i zrównoważonym rozwojem, fundusze muszą spełniać określony próg inwestycji, aby móc nawiązywać w nazwie do pojęć takich jak m. in. zrównoważony rozwój, net zero, środowisko, zielony, klimat itp.

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Masz pytania dotyczące zrównoważonych ubezpieczeń? Napisz do mnie!

Podobne wpisy

31 października 2024
Zgodnie z tegorocznymi statystykami reprezentacja kobiet w radach nadzorczych spółek GPW to tylko 19% a w zarządach ta liczba jest jeszcze mniejsza i wynosi 12%. Co więcej, dane te od
22 października 2024
Projekt ustawy wdrażającej CSRD (pełny tytuł: projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw), podobnie jak sama dyrektywa,
14 października 2024
Rating ESG to ocena spółki lub produktu finansowego pod kątem kwestii środowiskowych, społecznych lub zarządczych (ESG), mająca obrazować stopień zaawansowania w tych obszarach, dokonywana przez dostawcę ratingu ESG i często
SFDR, CSRD, Greenwashing
01 lipca 2024

Nowa klasyfikacja produktów w ramach SFDR na horyzoncie?

SFDR (Sustainable Finance Disclosure Regulation) zamiast zapewnić inwestorom przejrzyste informacje na temat związku produktów inwestycyjnych ze zrównoważonym rozwojem wywołał skutek odwrotny – definicja zrównoważonych inwestycji jest niejasna, ciemnozielone produkty są nieporównywalne między sobą, jasnozielone produkty obejmują zbyt szeroki zakres a na koniec dnia i tak inwestorzy kierują się głównie nazwami produktów, które są mylące. Taki mało optymistyczny obraz SFDR wyłania się z Opinii ESA (tj. wspólnie działających europejskich organów nadzoru - EIOPA, ESMA i EBA) z 18 czerwca 2024 r. dotyczącej oceny SFDR .

Naprawa SFDR: klasyfikacja produktów, wskaźnik zrównoważoności i inne zmiany

W ocenie ESA lekiem na zdiagnozowane problemy ma być m. in. nowa klasyfikacja produktów podlegających SFDR, która umożliwiłaby inwestorom ich łatwiejszą ocenę i porównanie. Nowe kategorie miałyby zastąpić obecny podział na produkty ciemnozielone i jasnozielone. Obok nowej klasyfikacji, zdaniem ESA, zmiany powinny objąć m. in. wprowadzenie łatwego do zrozumienia wskaźnika zrównoważoności inwestycji, zmianę definicji zrównoważonych inwestycji oraz zakresu ujawnień dostosowanego do kanału dystrybucji.

Obecna klasyfikacja produktów w ramach SFDR

Obecnie na podstawie SFDR można wyróżnić trzy kategorie produktów. W dużym uproszczeniu są to produkty:

  • ciemnozielone (art. 9 SFDR) – mające na celu zrównoważone inwestycje w rozumieniu art. 2 pkt 17 SFDR. W założeniu SFDR to produkty z najbardziej ambitnymi celami ESG;

  • jasnozielone (art. 8 SFDR) – promujące aspekt środowiskowy lub społeczny. „Promowanie” rozumiane jest szeroko (wystarczy wywołanie po stronie klienta wrażenia, że inwestycje w ramach produktu uwzględniają kwestie ESG w wymiarze polityki inwestycyjnej, celów, założeń, generalnych ambicji inwestycji - zob. Q&A KNF);

  • neutralne – nie promujące ani nie uwzględniające celu zrównoważonego rozwoju, ale biorące pod uwagę ryzyka dla zrównoważonego rozwoju (ujawnienia z SFDR dotyczą ich w ograniczonym zakresie).

 

SFDR nie reguluje wprost, jaki udział procentowy inwestycji powiązanych ze zrównoważonym rozwojem mają zawierać dane produkty oraz jakimi nazwami mogą się posługiwać. To zostało uznane przez ESA za problematyczne dla inwestorów, którzy często przy podejmowaniu decyzji patrzą głównie na nazwę produktu. Regulacje w tym zakresie niejako tylnymi drzwiami wprowadziły niedawno wytyczne ESMA dotyczące nazw funduszy. Zgodnie z nimi fundusze muszą spełniać określony próg % inwestycji, aby móc nawiązywać w nazwie do pojęć takich jak m. in. „zrównoważony rozwój”, „net zero”, „środowisko”, „zielony”, „klimat” itp. Co ciekawe, z analiz przeprowadzonych po wydaniu wytycznych ESMA wynika, że niemal połowa funduszy mających w nazwie nawiązania do kwestii środowiskowych nie spełnia wymogów wytycznych ESMA