Alerty prawne
Alerty prawne to kategoria, w której będę przekazywał informacje na temat ważnych zmian w prawie, ciekawych orzeczeń i innych istotnych aktualności, których wg mnie nie powinno się przegapić. Oczywiście, są narzędzia i media, które przekazują na bieżąco dużo informacji tego typu. Nie zamierzam z nimi konkurować w tym zakresie. Natomiast chcę w alertach zwracać uwagę na praktyczne konsekwencje różnych zdarzeń dla naszego sektora wraz z krótkim komentarzem.
Zagraniczne inspiracje
W zagranicznych inspiracjach będę pisał o interesujących rozwiązaniach prawnych i biznesowych, które według mnie mogą być inspiracjami i cennymi lekcjami dla polskiej branży ubezpieczeniowej (np. przykłady zrównoważonych produktów ubezpieczeniowych spoza Polski; modelowe klauzule umowne stosowane w USA; badanie łańcuchów dostaw na podstawie niemieckich i francuskich przepisów).
Zachęcam do śledzenia kolejnych wpisów na Sustainsurance!
Tematyka analiz ubezpieczeniowych będzie mogła zahaczać o kwestie zrównoważonego rozwoju, ale będę chciał zmierzyć się w nich także z bieżącymi wyzwaniami prawnymi branży ubezpieczeniowej (np. rekomendacje likwidacyjne, zakres OC ppm w kontekście ruchu pojazdu wielofunkcyjnego, dodatkowa prowizja, kurtaż przy zmianie brokera).
Analizy ubezpieczeniowe
Analizy ubezpieczeniowe to część, która ma pozwolić mi, aby nie ograniczać się do tematów związanych ze zrównoważonym rozwojem i ESG. Tutaj omówię najważniejsze zagadnienia prawne dotyczące ubezpieczeń i przedstawię sposoby ich praktycznego rozwiązania.
Tematyka analiz ubezpieczeniowych będzie mogła zahaczać o kwestie zrównoważonego rozwoju, ale będę chciał zmierzyć się w nich także z bieżącymi wyzwaniami prawnymi branży ubezpieczeniowej (np. rekomendacje likwidacyjne, zakres OC ppm w kontekście ruchu pojazdu wielofunkcyjnego, dodatkowa prowizja, kurtaż przy zmianie brokera). A takich, jak dobrze wiemy, jest mnóstwo. Ustawodawcy i regulator nie rozpieszczają ubezpieczeń i to się szybko nie zmieni. Dlatego prawnik ubezpieczeniowy zawsze będzie miał o czym pisać i dyskutować.
Przewodnik po zrównoważonych ubezpieczeniach ma poprowadzić praktyków ubezpieczeń przez gąszcz regulacji dotyczących zrównoważonego rozwoju oraz pozwolić im dotrzeć do celu, jakim jest wdrożenie ich z korzyścią dla spółki. Kolejne wpisy przewodnika mają tworzyć swoistą mapę zrównoważonych ubezpieczeń.
Jakie tematy będę poruszał na Sustainsurance
Sustainsurance będzie nie tylko o zrównoważonym rozwoju. Od dawna zajmuję się ubezpieczeniami, więc chciałem pisać o nich także w oderwaniu od przewodniej tematyki bloga. Dlatego wpisy podzieliłem na cztery kategorie, które dają większe pole manewru w kreowaniu treści:
Poniżej kilka informacji o tym, co będzie można znaleźć w ramach sukcesywnie pojawiających się wpisów w każdej kategorii.
Przewodnik po zrównoważonych ubezpieczeniach
Przewodnik po zrównoważonych ubezpieczeniach ma poprowadzić praktyków ubezpieczeń przez gąszcz regulacji dotyczących zrównoważonego rozwoju oraz pozwolić im dotrzeć do celu, jakim jest wdrożenie ich z korzyścią dla spółki. Kolejne wpisy przewodnika mają tworzyć swoistą mapę zrównoważonych ubezpieczeń, z której czytelnicy będą mogli korzystać w codziennej praktyce (np. omówię, co rozumieć przez „zrównoważone ubezpieczenia”, co pokaże nam, że zmiany dotyczące zrównoważonego rozwoju dotkną wszystkich obszarów działania organizacji; wskażę działania w konkretnych obszarach np. sprzedaż; przy sprzedaży przeanalizuję sposób kształtowania sieci dystrybucji z punktu widzenia zrównoważonych ubezpieczeń; przeanalizuję system wynagrodzeń pośredników i konkretne rozwiązania w umowach z uwzględnieniem kwestii ESG).
Droga, przez którą ma prowadzić przewodnik nie będzie prosta. Kolejne regulacje – już obowiązujące (np. CSRD, SFDR, rozporządzenia do IDD, taksonomia), oczekujące na wejście w życie (np. dyrektywa antygreenwashingowa, rozporządzenie o ratingach) i projektowane (np. CS3D) dogoniły już albo nawet wyprzedziły świadomość biznesu dotyczącą skali zmian. To duże wyzwanie, żeby za nimi nadążyć, nie zgubić się po drodze a przy tym skorzystać z okazji, jakie dają (budując przewagę konkurencyjną), zamiast widząc wyłącznie rosnące koszty transformacji. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się ją przejść, korzystając z doświadczeń wielu istotnych i dynamicznych zmian z przeszłości.
prawo i zrównoważony rozwój dla ubezpieczeń
Ogólne informacje na temat zrównoważonego rozwoju i ESG przestały wystarczać zarządom, menadżerom, prawnikom i innym specjalistom ubezpieczeniowym. Potrzebują odpowiedzi na pytania specyficzne dla branży ubezpieczeniowej. Sustainsurance ma im takie odpowiedzi na bieżąco dostarczać.
Masz pytania dotyczące zrównoważonych ubezpieczeń? Napisz do mnie!
Podczas spotkania z menadżerami prezes nagle wyświetlił slajd, na którym widniały trzy wielkie (napisane pewnie czcionką nie mniejszą niż 70) litery o kolorze intensywnej zieleni: E, S i G. „E – środowisko! S – społeczeństwo! G – ład korporacyjny” – wyjaśnił głośno prezes. „ESG, to jest coś, co musimy wdrożyć w spółce. To jest przyszłość. Od dzisiaj tym tematem zajmuje się nasz dyrektor marketingu, Pani Nowak.” Po spotkaniu większość uczestników próbuje znaleźć w sieci coś o „ESG” i „zrównoważonym rozwoju” w ubezpieczeniach. To, co odszukuje to jednak ogólne informacje, bez ubezpieczeniowego sznytu, które dają niewiele konkretnych odpowiedzi. Kto z nas nie przeżył podobnej sytuacji?
Założyłem Sustainsurance (połączenie słów „sustainable insurance” - zrównoważone ubezpieczenia), aby stworzyć pierwsze miejsce, w którym praktycy ubezpieczeń znajdą dopasowaną do ich potrzeb wiedzę o prawie i zrównoważonym rozwoju. Będę przekazywał ją z perspektywy prawnika, który od lat łączy w codziennej praktyce światy ubezpieczeń oraz zrównoważonego rozwoju i ESG (więcej o moim doświadczeniu: O mnie). Skupię się na tym, aby pokazywać, jak wdrażać nowe przepisy z głową i inaczej patrzeć na te regulacje, które już obowiązują.
W pierwszym wpisie na Sustainsurance piszę:
Dlaczego powstał Sustainsurance
Brakowało mi w polskim Internecie miejsca, w którym praktyk ubezpieczeń mógłby znaleźć skrojoną na jego potrzeby wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju i ESG. Tymczasem doradzając naszym klientom i wsłuchując się w specyficzne dla ubezpieczeń problemy zauważyłem, że istnieje potrzeba powstania takiej przestrzeni.
Przyczyną jest coraz większa świadomość branży w zakresie zrównoważonych ubezpieczeń i pojawiające się w związku z tym konkretne dylematy (np. jak interpretować określone standardy ESRS, czy uwzględniać preferencje klienta w zakresie zrównoważonego rozwoju we wszystkich produktach, jak kształtować wynagrodzenie pośredników z uwzględnieniem ESG, za pomocą jakich metod badać emisyjność w łańcuchach ubezpieczeniowych itp.). Ogólne informacje na temat zrównoważonego rozwoju i ESG przestały wystarczać zarządom, menadżerom, prawnikom i innym specjalistom ubezpieczeniowym. Potrzebują odpowiedzi na pytania specyficzne dla branży ubezpieczeniowej. Sustainsurance ma im takie odpowiedzi na bieżąco dostarczać.