Podsumowanie: modelowy przykład greenwashingu to przestroga dla ubezpieczeń
Opisana sprawa to jeden z najgłośniejszych przypadków greenwashingu w Europie. Opowiadam o nim na szkoleniach, aby uzmysłowić menadżerom, że ryzyka związane z greenwashingiem nie są teoretyczne. W tej sprawie zdarzyło się wszystko: nieprawdziwe deklaracje dotyczące ESG, agresywny marketing, niestosowanie istniejących polityk ESG, brak wdrożenia odpowiednich procedur, brak realnej kontroli wewnętrznej, brak reakcji władz spółki, sygnalistka, prokuratura w siedzibach spółek … a na koniec wysoka kara finansowa.
W Polsce podobna historia mogłaby skończyć się analogicznie a kary nie musiałyby być niższe niż w Niemczech. Dla przykładu, w 2024 r. najwyższa nałożona przez Prezesa UOKiK kara w sprawach konsumenckich wyniosła 106 mln zł, czyli w przeliczeniu na euro była wyższa niż ta, którą otrzymał DWS (zob. więcej o regulacjach dotyczących greenwashingu: Greenwashing: 5 regulacji, które trzeba znać). Dlatego tak ważne jest stworzenie realnie stosowanych polityk i procedur, które zmierzają do zapobiegania greenwashingowi i kontrola ich przestrzegania, jak również nie ignorowanie sygnałów o nieprawidłowościach płynących od pracowników (a szczególnie z działów ESG).
DWS zaakceptował karę
31 maja 2022 r. prokuratorzy weszli do biur DWS i Deutsche Bank. Zdaniem prokuratury zebrano dowody, które potwierdzają, że czynniki ESG – przeciwnie do twierdzeń DWS – nie były brane w ogóle pod uwagę w bardzo dużej liczbie inwestycji. Postępowanie zakończyło się 2.04.2025 r. karą w wysokości wspomnianej na wstępie – 25 mln euro, którą DWS w pełni zaakceptował. Zgodnie z oświadczeniem DWS: „Akceptujemy grzywnę nałożoną przez prokuraturę we Frankfurcie (...) W ostatnich latach publicznie przyznaliśmy, że w przeszłości nasz marketing był czasami przesadny. Już poprawiliśmy naszą wewnętrzną dokumentację i procesy kontrolne, i nadal to robimy. W pełni współpracowaliśmy przez cały okres śledztwa.”
Postępowanie zaczęło się od „whistleblowerki”
Postępowanie zaczęło się od działania „whistleblowerki”, czyli zgodnie z obecną polską nomenklaturą, sygnalistki. Pani Desiree Fixler w czerwcu 2020 r. została powołana na stanowisko Group Sustainability Officer w DWS. Niebawem stwierdziła naruszenia związane z prawidłowością informowania inwestorów o kwestiach ESG, które podniosła początkowo wewnętrznie, ale te nie doprowadziły wg niej do odpowiednich działań samego DWS. Ostatecznie zawiadomiła też regulatorów, śledczych i dziennikarzy o tym, że DWS wprowadzał inwestorów w błąd co do swoich zielonych inwestycji.
prawo i zrównoważony rozwój dla ubezpieczeń
Na DWS została nałożona kara w wysokości 25 milionów euro. Przypomnę, że w analogicznej sprawie w Stanach Zjednoczonych, DWS zgodził się na przyjęcie kary nałożonej przez SEC w podobnej wysokości. W efekcie, kary DWS za naruszenia związane z greenwashingiem wyniosły ok. 50 mln dolarów.
Masz pytania dotyczące zrównoważonych ubezpieczeń? Napisz do mnie!
2 kwietnia 2025 r. zakończyło się trwające od ponad 3 lat pierwsze głośne postępowanie dotyczące greenwashingu w Europie. Na DWS (firma z rynku inwestycyjnego z grupy kapitałowej Deutsche Bank) została nałożona kara w wysokości 25 milionów euro. Przypomnę, że w analogicznej sprawie w Stanach Zjednoczonych, DWS zgodził się na przyjęcie kary nałożonej przez SEC w podobnej wysokości. W efekcie, kary DWS za naruszenia związane z greenwashingiem wyniosły ok. 50 mln dolarów.
Zarzuty wobec DWS: fałszywe oświadczenia ESG, brak odpowiednich procedur i kontroli wewnętrznej
DWS publicznie deklarował, że jest liderem inwestycji wspierających środowisko, społeczeństwo i kwestie zarządcze a ESG jest DNA tej spółki. Okazało się jednak, że te oświadczenia nie korespondują z faktycznymi działaniami DWS. W toku śledztwa prokuratura we Frankfurcie ustaliła, że DWS wprowadzał inwestorów w błąd od 2020 do początku 2023 r. Obok zarzutu wprowadzania inwestorów w błąd co do integracji kwestii ESG w działalności DWS, prokuratura stwierdziła także nieprawidłowości w kontrolach wewnętrznych dotyczących kwestii uwzględnienia kwestii ESG przy inwestycjach.
Na podobnych podstawach wcześniej bazował także amerykański SEC, który podkreślił m.in. brak prawidłowej implementacji przez DWS postanowień globalnej polityki integracji ESG, jak również brak wdrożenia polityk i procedur efektywnie zapewniających prawdziwość publicznych oświadczeń DWS na temat bycia liderem w obszarze ESG.