Podsumowanie
Przepisy ustawy wdrażającej CSRD wprowadzają nowe obowiązki i możliwości zwolnień dla spółek zależnych w kontekście sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w grupach kapitałowych. Spółki zależne, które samodzielnie podlegają obowiązkowi raportowania, mogą skorzystać ze zwolnienia, o ile informacje o nich są uwzględnione w sprawozdaniu grupy kapitałowej i spełnią określone warunki. Z drugiej strony, spółki zależne, które nie kwalifikują się do obowiązku sprawozdawczości, muszą być ujęte w sprawozdaniu grupy kapitałowej.
Artykuł został opublikowany w ramach cyklu "Zrównoważone ubezpieczenia" 17 października 2024 r. w Dzienniku Ubezpieczeniowym.
Spółki zależne muszą zostać ujęte w sprawozdaniu zrównoważonego rozwoju dużej grupy kapitałowej bez względu na swoją wielkość (tj. niezależnie od tego, czy samodzielnie musiałyby sporządzić raport, czy też nie).
Spółka zależna samodzielnie niekwalifikująca się do sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju powinna być ujęta w sprawozdaniu grupy kapitałowej
Takie spółki nie mają obowiązku samodzielnego sporządzania sprawozdania zrównoważonego rozwoju. W praktyce pojawiło się jednak pytanie, czy w związku z tym spółki zależne nieosiągające progów ustawowych muszą być ujmowane w sprawozdaniach zrównoważonego rozwoju grupy kapitałowej? Odpowiedź jest twierdząca w przypadku dużych grup kapitałowych: spółki zależne muszą zostać ujęte w sprawozdaniu zrównoważonego rozwoju dużej grupy kapitałowej bez względu na swoją wielkość (tj. niezależnie od tego, czy samodzielnie musiałyby sporządzić raport, czy też nie).
Wynika to wprost z art. 63x ust. 1 ustawy wdrażającej CSRD. Zgodnie z nim jednostka dominująca dużej grupy ma obowiązek sporządzenia sprawozdania zrównoważonego rozwoju dotyczącego grupy kapitałowej. Stosownie zaś do definicji grupy kapitałowej określonej w ustawie o rachunkowości w jej skład wchodzi jednostka dominująca wraz z jednostkami zależnymi. Co więcej, z definicji dużej grupy wynika, że przy kwalifikowaniu grupy kapitałowej jako dużej nie wyłącza się przy obliczaniu progów dotyczących średniorocznego zatrudnienia, przychodów netto lub sumy aktywów bilansu mniejszych spółek zależnych.
W ustawie wdrażającej CSRD w żaden sposób nie przewidziano też, aby jednostka dominująca mogła w sprawozdaniu pominąć takie jednostki zależne. Jako wyjątku nie można w szczególności traktować art. 63x ust. 8 ustawy wdrażającej CSRD, zgodnie z którym jednostka dominująca musi wskazać, które jej jednostki zależne objęte sprawozdawczością skorzystały ze zwolnienia z obowiązku sporządzenia raportu. Przepis ten nie stanowi bowiem podstawy do pominięcia w sprawozdaniu grupy kapitałowej małych spółek zależnych. Odnosi się on do obowiązku wskazania w sprawozdaniu grupowym, które spółki zależne (samodzielnie kwalifikujące się do obowiązku sprawozdawczego) skorzystały ze zwolnienia w wyniku ujęcia ich w sprawozdaniu grupowym (opisanego w poprzednim punkcie artykułu).
W konsekwencji, sprawozdanie grupowe musi objąć wszystkie spółki zależne – niezależnie od tego, czy kwalifikują się samodzielnie do raportowania zrównoważonego rozwoju a także niezależnie od tego, w jakim państwie są zarejestrowane (tzn. w sprawozdaniu grupowym należy ująć nawet spółki zależne zarejestrowane w państwach trzecich).
Jeżeli zatem sprawozdanie sporządzane jest na poziomie grupy kapitałowej, stosunkowo łatwo jest skorzystać ze zwolnienia. Spółka zależna musi pamiętać, aby zawrzeć określone informacje we własnym sprawozdaniu oraz monitorować status sprawozdawczości na poziomie grupy.
Spółka zależna samodzielnie podlegająca obowiązkowi sprawozdawczemu w zakresie zrównoważonego rozwoju może skorzystać ze zwolnienia grupowego
Spółka zależna, która samodzielnie podlega obowiązkowi sporządzenia sprawozdania zrównoważonego rozwoju może je po prostu opracować samodzielnie. Ustawa wdrażająca CSRD przewidziała jednak także możliwość zwolnienia się z takiego obowiązku przy spełnieniu określonych przesłanek.
Zgodnie z art. 63u ust. 1 ustawy wdrażającej CSRD spółka zależna spółki dominującej z siedzibą na terenie EOG jest zwolniona z obowiązku samodzielnego sporządzenia sprawozdania, jeżeli:
Jeżeli zatem sprawozdanie sporządzane jest na poziomie grupy kapitałowej, stosunkowo łatwo jest skorzystać ze zwolnienia. Spółka zależna musi pamiętać, aby zawrzeć określone informacje we własnym sprawozdaniu oraz monitorować status sprawozdawczości na poziomie grupy.
Pamiętajmy jednak, że ze zwolnienia – nawet po spełnieniu wskazanych warunków - nie mogą skorzystać jednostki duże będące emitentami papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu w EOG.
prawo i zrównoważony rozwój dla ubezpieczeń
W odniesieniu do raportowania przez spółki zależne, w praktyce pojawiają się wątpliwości, co dzieje się, jeżeli taka spółka, będąc częścią grupy kapitałowej, samodzielnie:
- podlega obowiązkowi sprawozdawczemu w zakresie zrównoważonego rozwoju,
- nie kwalifikuje się do obowiązku sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.
Masz pytania dotyczące zrównoważonych ubezpieczeń? Napisz do mnie!
Projekt ustawy wdrażającej CSRD (pełny tytuł: projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw), podobnie jak sama dyrektywa, przewiduje szereg reguł dotyczących sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w grupach kapitałowych. Regulacje te są istotne dla rynku ubezpieczeniowego, na którym większość spółek będzie elementem raportowania grupowego (często jako spółki zależne).
W odniesieniu do raportowania przez spółki zależne, w praktyce pojawiają się wątpliwości, co dzieje się, jeżeli taka spółka, będąc częścią grupy kapitałowej, samodzielnie:
podlega obowiązkowi sprawozdawczemu w zakresie zrównoważonego rozwoju,
nie kwalifikuje się do obowiązku sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.