Podsumowanie: Klimat rosnących strat

Przy okazji ostatnich tragicznych zdarzeń oraz problematyki ryzyka dla zrównoważonego rozwoju z perspektywy zakładów ubezpieczeń, warto wrócić ponownie do lektury przygotowanego w 2023 r. pod auspicjami PIU raportu „Klimat rosnących strat. Rola ubezpieczeń w ochronie klimatu i transformacji energetycznej”. Znajdziemy w nim wiele inspirujących analiz i wniosków, w tym dotyczących kwestii ryzyka powodzi oraz zapobiegania mu, dzięki czemu stanowi on dobry kontekst dla obowiązujących regulacji prawnych.

 

Artykuł został opublikowany w ramach cyklu "Zrównoważone ubezpieczenia" 19 września 2024 r. w Dzienniku Ubezpieczeniowym.

Zgodnie z Rozporządzeniem zasady dotyczące wynagradzania muszą zawierać informacje na temat tego, w jaki sposób w systemie zarządzania ryzykiem uwzględniono ryzyka dla zrównoważonego rozwoju. 

Zasady dotyczące wynagradzania

Zgodnie z Rozporządzeniem zasady dotyczące wynagradzania muszą zawierać informacje na temat tego, w jaki sposób w systemie zarządzania ryzykiem uwzględniono ryzyka dla zrównoważonego rozwoju. W tym zakresie trzeba też pamiętać, że w przypadku zakładów ubezpieczeń podlegających pod SFDR tego typu zasady nie tylko są uwzględniane w systemie zarządzania, ale także podlegają odpowiednim ujawnieniom wynikającym z art. 5 SFDR.

Zasada ostrożnego inwestora

Rozporządzenie wprowadziło istotne zmiany także do zasady ostrożnego inwestora. W ich wyniku przy określaniu, mierzeniu, monitorowaniu, kontrolowaniu i ocenianiu ryzyk związanych z inwestycjami zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji uwzględniają ryzyka dla zrównoważonego rozwoju. Ponadto, zakłady obowiązane są do brania pod uwagę potencjalnego długoterminowego wpływu strategii inwestycyjnej i decyzji inwestycyjnych na czynniki zrównoważonego rozwoju.

Zgodnie z Rozporządzeniem „ryzyko dla zrównoważonego rozwoju” oznacza sytuację lub warunki środowiskowe, społeczne lub związane z zarzadzaniem, które – jeżeli wystąpią – mogłyby mieć rzeczywisty lub potencjalny, negatywny wpływ na wartość inwestycji lub wartość zobowiązania. Takim ryzykiem są m. in. ryzyka fizyczne jak np. ryzyko wystąpienia powodzi.

Definicja ryzyka dla zrównoważonego rozwoju

Zgodnie z Rozporządzeniem „ryzyko dla zrównoważonego rozwoju” oznacza sytuację lub warunki środowiskowe, społeczne lub związane z zarzadzaniem, które – jeżeli wystąpią – mogłyby mieć rzeczywisty lub potencjalny, negatywny wpływ na wartość inwestycji lub wartość zobowiązania. Takim ryzykiem są m. in. ryzyka fizyczne jak np. ryzyko wystąpienia powodzi.

System zarządzania ryzykiem uwzględniający ryzyko dla zrównoważonego rozwoju

W ramach systemu zarządzania ryzykiem zakłady ubezpieczeń mają obowiązek uwzględniania ryzyka dla zrównoważonego rozwoju. Funkcja zarządzania ryzykiem obejmuje m. in. identyfikację oraz ocenę nowych ryzyk dla zrównoważonego rozwoju. Rozporządzenie podkreśla obowiązek uwzględnienia ryzyka dla zrównoważonego rozwoju w szczególności w następujących obszarach zarządzania ryzykiem:

  • Ocena ryzyka przyjmowanego do ubezpieczenia oraz tworzenie rezerw – obejmuje działania, które powinien podejmować zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji w celu oceny ryzyka straty lub niekorzystnej zmiany wartości zobowiązań ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych wynikającej z niewłaściwych założeń dotyczących wyceny i tworzenia rezerw na skutek czynników wewnętrznych lub zewnętrznych, w tym ryzyk dla zrównoważonego rozwoju, oraz w celu zarządzania tym ryzykiem. Opinia wyrażana przez funkcję aktuarialną w ramach zasad przyjmowania ryzyka do ubezpieczenia musi zawierać wnioski dotyczące ryzyka dla zrównoważonego rozwoju.

  • Zarządzanie ryzykiem inwestycyjnym – obejmuje m. in. działania, które powinien podejmować zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji w celu zapewnienia właściwej identyfikacji i oceny ryzyk dla zrównoważonego rozwoju związanych z danym portfelem inwestycyjnym oraz właściwego zarządzania tymi ryzykami.

Sustainsurance | Prawo i zrównoważony rozwój dla ubezpieczeń

prawo i zrównoważony rozwój dla ubezpieczeń

Rozporządzenie wprowadziło do regulacji poziomu drugiego systemu Solvency II przepisy wprost nakładające na zakłady ubezpieczeń obowiązek uwzględnienia ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w ich systemie zarządzania ryzykiem.

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Masz pytania dotyczące zrównoważonych ubezpieczeń? Napisz do mnie!

Podobne wpisy

29 listopada 2024
Niedawno zakończyły się prace nad jedną z największych zmian dyrektywy 2009/138/WE (Solvency II) od czasów jej wejścia w życie. Jedną z kluczowych modyfikacji będzie wprowadzenie do Solvency II szczegółowych obowiązków
23 listopada 2024
19 listopada 2024 r. ESA (Europejskiej Urzędy Nadzoru Finansowego, tj. EIOPA, ESMA i EBA) oraz Europejski Bank Centralny opublikowały raport „Analiza Scenariuszy Klimatycznych Fit-for-55”. Raport analizuje m. in. odporność sektora
14 listopada 2024
W ubiegłym tygodniu, tj. 6 listopada 2024 r., weszły w życie ważne zmiany w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych dotyczące ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (ustawa z 13 września 2024
rozporządzenie 2021/1256, rozporządzenie 2015/35, zrównoważony rozwój, ubezpieczenia, ryzyko
23 września 2024

Uwzględnienie ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w zarządzaniu ZU

Oczywiste jest, że powódź, z której dramatycznymi skutkami mierzy się obecnie Polska, nie pozostanie bez skutku dla branży ubezpieczeniowej. W różnych mediach czytamy codziennie o staraniach zakładów mających ułatwić poszkodowanym likwidację szkód oraz przejście przez bardzo trudny proces dostosowania do nowej rzeczywistości po tragicznych wydarzeniach, jak również o możliwych finansowych konsekwencjach powodzi dla całego sektora. Z perspektywy regulacji ESG zjawisko, z którym obecnie się zmagamy, jest jednym z najistotniejszych ryzyk dla zrównoważonego rozwoju, które zakłady ubezpieczeń mają obowiązek uwzględniać w swojej działalności.

Rozporządzenie w sprawie uwzględnienia ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w zarządzaniu ZU

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/1256 z 21 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2015/35 w odniesieniu do uwzględnienia ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w zarządzani zakładami ubezpieczeń i zakładami reasekuracji (dalej: Rozporządzenie) weszło w życie w dniu 2 sierpnia 2022 r. Rozporządzenie wprowadziło do regulacji poziomu drugiego systemu Solvency II przepisy wprost nakładające na zakłady ubezpieczeń obowiązek uwzględnienia ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w ich systemie zarządzania ryzykiem. Było ono elementem pakietu regulacji ESG dla zakładów ubezpieczeń (o ESG w zarządzaniu produktem pisałem w artykule Regulacje ESG dot. zarządzania produktem ubezpieczeniowym po 2 latach obowiązywania).